2021 |
2020 |
Alan Leibowitz, CIH, CSP, FAIHA, Chair |
Cynthia Hanko, CIH, Chair |
Tom Grumbles, CIH, CPPS, FAIHA, Vice Chair |
Alan Leibowitz, CIH, CSP, FAIHA, Vice Chair |
Cynthia Hanko, CIH, Past Chair |
Dirk Yamamoto, PhD, CIH, CSP, PE, Past Chair |
Kari Brisolara, ScD, MSPH, QEP |
Kari Brisolara, ScD, MSPH, QEP |
Subena Colligan, CIH, CSP |
Subena Colligan, CIH, CSP |
Donna Doganiero, CIH, FAIHA |
Robert DeHart II, PE, CSP, CIH, CHMM, BCEE |
Kelly Fernandez, MSc, CIH |
Donna Doganiero, CIH, FAIHA |
Libby Ford, QEP, CHMM, CEP |
Libby Ford, QEP, CHMM, CEP |
Allan Griggs, PE, QEP, CPEA |
Thomas Grumbles, CIH, FAIHA |
Cheri Marcham, PhD, CIH, CSP, CHMM, FAIHA |
Allan Griggs, PE, QEP, CPEA (part-year) |
Robert Skoglund, PhD, DABT, CIH |
Mary Ann Latko, CIH, CSP, QEP, CAE, FAIHA |
Paula Steven, CIH, CSP, RS/REHS |
Cheri Marcham, PhD, CIH, CSP, CHMM, FAIHA |
Eileen O’Neill, PhD, Public Member |
James Powell, QEP, BCEEM (part-year) |
|
Eileen O’Neill, PhD, Public Member |
|
|
2019 |
2017 – 2018 |
Dirk Yamamoto, PhD, CIH, CSP, PE, Chair |
Jeffrey Miller, PhD, CIH, CSP, Chair |
Cynthia Hanko, CIH, Vice Chair |
Dirk Yamamoto, PhD, CIH, CSP, PE, Vice Chair |
Jeffrey Miller, PhD, CIH, CSP, Past Chair |
David Roskelley, CIH, CSP, Past Chair |
Kari Brisolara, ScD, MSPH, QEP |
Robert DeHart II, PE, CSP, CIH, CHMM, BCEE |
Robert DeHart II, PE, CSP, CIH, CHMM, BCEE |
Donna Doganiero, CIH, FAIHA |
Donna Doganiero, CIH, FAIHA |
Srinivas Durgam, CIH, CSP |
Libby Ford, QEP, CHMM, CEP |
Libby Ford, QEP, CHMM, CEP |
Thomas Grumbles, CIH, FAIHA |
Cynthia Hanko, CIH |
Mary Ann Latko, CIH, CSP, QEP, CAE, FAIHA |
Mary Ann Latko, CIH, CSP, QEP, CAE, FAIHA |
Alan Leibowitz, CIH, CSP, FAIHA |
Alan Leibowitz, CIH, CSP, FAIHA |
Cheri Marcham, PhD, CIH, CSP, CHMM, FAIHA |
James Powell, QEP, BCEEM |
James Powell, QEP, BCEEM |
Héctor Rodríguez, CIH |
Jacqueline Short, MBA, Public Member |
Jacqueline Short, MBA, Public Member |
|
|
2016 – 2017 |
2015 – 2016 |
David Roskelley, CIH, CSP, Chair |
Susan Ripple, CIH, Chair |
Jeffrey Miller, PhD, CIH, CSP, Vice Chair |
David Roskelley, CIH, CSP, Vice Chair |
Susan Ripple, CIH, Past Chair |
Nicole Greeson, CIH, Past Chair |
Robert DeHart II, PE, CSP, CIH, CHMM, BCEE |
Srinivas Durgam, CIH, CSP |
Srinivas Durgam, CIH, CSP |
Bret Clausen, CIH, CSP, CHMM, ARM |
Cynthia Hanko, CIH |
Michael Larrañaga, PhD, CIH, CSP, PE |
Mary Ann Latko, CIH, CSP, QEP, CAE, FAIHA |
Jeffrey Miller, PhD, CIH, CSP |
Tim Paz, CIH |
Tim Paz, CIH |
Héctor Rodríguez, CIH |
Héctor Rodríguez, CIH |
Dirk Yamamoto, PhD, CIH, CSP, PE |
Dirk Yamamoto, PhD, CIH, CSP, PE |
Jacqueline Short, MBA, Public Member |
Jacqueline Short, MBA, Public Member |
|
|
2014 – 2015 |
2013 – 2014 |
Nicole Greeson, CIH, Chair |
Mark Finn, PhD, CIH, Chair |
Susan Ripple, CIH, Vice Chair |
Nicole Greeson, CIH, Vice Chair |
Mark Finn, PhD, CIH, Past Chair |
Lydia Renton, CIH, ROH, Past Chair |
Patricia Beach, CIH |
Patricia Beach, CIH |
Bret Clausen, CIH, CSP, CHMM, ARM |
Kimberly Castillon, CIH |
Srinivas Durgam, CIH, CSP |
Bret Clausen, CIH, CSP, CHMM, ARM |
Michael Larrañaga, PhD, CIH, CSP, PE |
Michael Larrañaga, PhD, CIH, CSP, PE |
Tim Paz, CIH |
Tim Paz, CIH |
Héctor Rodríguez, CIH |
Susan Ripple, CIH |
David Roskelley, CIH, CSP |
David Roskelley, CIH, CSP |
Michael Shanklin, Public Member |
Shamini Samuel, CIH, CSP, ROH |
|
Michael Shanklin, Public Member |
|
|
2012 – 2013 |
2011 – 2012 |
Lydia Renton, CIH, ROH, Chair |
Torey Nalbone, PhD, CIH, Chair |
Patricia Beach, CIH |
Eric Bauer, CIH |
Kimberly Castillon, CIH |
Patricia Beach, CIH |
Bret Clausen, CIH, CSP, CHMM, ARM |
Kimberly Castillon, CIH |
Mark Finn, PhD, CIH |
Mark Finn, PhD, CIH |
Nicole Greeson, CIH |
Nicole Greeson, CIH |
Janet L. Keyes, CIH |
Janet L. Keyes, CIH |
Michael Larrañaga, PhD, CIH, CSP, PE |
Charles Laszewski |
Susan Ripple, CIH |
Lydia Renton, CIH, ROH |
Shamini Samuel, CIH, CSP, ROH |
Shamini Samuel, CIH, CSP, ROH |
Michael Shanklin |
Jeff V. Throckmorton, CIH |
|
|
2010 – 2011 |
2009 – 2010 |
Torey Nalbone, PhD, CIH, Chair |
Scott Merkle, CIH, Chair |
Eric Bauer, CIH |
Eric Bauer, CIH |
Janice E. Camp, CIH |
Janice E. Camp, CIH |
Kimberly Castillon, CIH |
John L. Henshaw, CIH |
Mark Finn, PhD, CIH |
Janet L. Keyes, CIH |
John L. Henshaw, CIH |
Nancy M. McClellan, CIH, CHMM |
Janet L. Keyes, CIH |
Torey Nalbone, PhD, CIH |
Charles Laszewski |
Lawrence P. Postol, JD |
Lydia Renton, CIH, ROH |
Lydia Renton, CIH, ROH |
Shamini Samuel, CIH |
Jeff V. Throckmorton, CIH |
Jeff V. Throckmorton, CIH |
Mario J. Vasquez, CIH |
|
|
2008 – 2009 |
2007 – 2008 |
Scott Merkle, CIH, Chair |
Barbara Dawson, CIH, CSP, Chair |
Eric Bauer, CIH |
Wilfrid “Buck” Cameron, CIH |
Janice E. Camp, CIH |
Janice E. Camp, CIH |
Kent Candee, CIH |
Kent Candee, CIH |
John L. Henshaw, CIH |
John L. Henshaw, CIH |
Nancy M. McClellan, CIH, CHMM |
Peter Lees, PhD, CIH |
Torey Nalbone, PhD, CIH |
Nancy M. McClellan, CIH, CHMM |
Lawrence P. Postol, JD |
Scott E. Merkle, CIH |
Lisa Quiggle, CAIH |
Lisa Quiggle, CAIH |
Jeff V. Throckmorton, CIH |
Ford Rowan, JD, DPA |
Mario J. Vasquez, CIH |
Mario J. Vasquez, CIH |
|
|
2006 – 2007 |
2005 – 2006 |
Barbara Dawson, CIH, CSP, Chair |
Lawrence Kornreich, PhD, CIH, Chair |
Wilfrid “Buck” Cameron, CIH |
Wilfrid “Buck” Cameron, CIH |
Kent Candee, CIH |
Kent Candee, CIH |
Alice Greife, PhD, CIH |
Barbara Dawson, CIH, CSP |
Faye Grimsley, PhD, CIH |
Alice Greife, PhD, CIH |
Peter Lees, PhD, CIH |
Faye Grimsley, PhD, CIH |
Nancy M. McClellan, CIH, CHMM |
Bruce Karas, CIH, CSP, ROH |
Scott E. Merkle, CIH |
Peter Lees, PhD, CIH |
Lisa Quiggle, CAIH |
Michael Miller, CIH |
Ford Rowan, JD, DPA |
Brenda Pittman, CIH, CSP |
Mario J. Vasquez, CIH |
Lisa Quiggle, CAIH |
|
Ford Rowan, JD, DPA |
|
Bonnie Weeks, CIH |
|
Delight “Dee” Woodhull, CIH, CSP |
|
|
2003 – 2004 |
2002 – 2001 |
Jimmy Perkins, Ph.D., CIH, Chair |
Ana M. Prieto, CIH, Chair |
Frieda Fisher-Tyler, CIH, Vice-chair (2003) |
Jimmy Perkins, Ph.D., CIH,Vice-Chair |
Lawrence Kornreich, PhD, CIH, Vice-chair (2004) |
Kirby P. James, CIH Secretary |
David M. Gioiello, CIH, Secretary |
Thomas A. Hethmon, CIH, Treasurer |
Bruce Karas, CIH, CSP, ROH, Treasurer |
Harry J. Beaulieu, PhD, CIH |
Wilfrid “Buck” Cameron, CIH |
Frieda Fisher-Tyler, CIH |
Barbara Dawson, CIH, CSP |
David M. Gioiello, CIH |
Alice Greife, PhD, CIH |
Barbara C. Hargis, CIH |
Faye Grimsley, PhD, CIH |
Don W. Harvey, CIH |
Barbara C. Hargis, CIH |
Norman W. Henry, III, CIH |
Norman W. Henry, III, CIH |
Bruce Karas, CIH, CSP, ROH |
Chris Laszcz-Davis, CIH |
Lawrence Kornreich, PhD, CIH |
Peter Lees, PhD, CIH |
Chris Laszcz-Davis, CIH |
Michael Miller, CIH |
Michael Miller, CIH |
Brenda Pittman, CIH, CSP |
Rosemary E. Patnode, CIH |
William J. Popendorf, PhD, CIH |
Brenda Pittman, CIH, CSP |
Philip Stern |
William J. Popendorf, PhD, CIH |
Bonnie Weeks, CIH |
Philip Stern |
Delight “Dee” Woodhull, CIH, CSP |
Bonnie Weeks, CIH |
|
|
2000 – 1999 |
1997 – 1998 |
Daniel E. Agopsowicz, CIH, Chair |
J. Kenneth Conover, CIH, Chair |
Ana M. Prieto, CIH,Vice-Chair |
Daniel E. Agopsowicz, CIH, Vice-Chair |
Edward T. Bartosh, CIH, Secretary |
Roy J. Covert, CIH, Secretary |
Thomas A. Hethmon, CIH, Treasurer |
Christopher Wiernicki, CIH, Treasurer |
Harry J. Beaulieu, PhD, CIH |
Edward T. Bartosh, CIH |
Ching-tsen Bien, CIH |
Harry J. Beaulieu, PhD, CIH |
John J. Burke, JD |
Ching-tsen Bien, CIH |
Mary Brophy, PhD, CIH |
Mary Brophy, PhD, CIH |
Michel J. Crepeau, CIH |
Michel J. Crepeau, CIH |
Alice Farrar, CIH |
Alice Farrar, CIH |
David M. Gioiello, CIH |
Elizabeth R. Gross, CIH |
Barbara C. Hargis, CIH |
Don W. Harvey, CIH |
Don W. Harvey, CIH |
Thomas A. Hethmon, CIH |
Norman W. Henry, III, CIH |
Joseph A. Jakubowski, CIH |
Kirby P. James, CIH |
Kirby P. James, CIH |
Chris Laszcz-Davis, CIH |
Rosemary E. Patnode, CIH |
Rosemary E. Patnode, CIH |
Ana M. Prieto, CIH |
Jimmy Perkins, Ph.D., CIH (2000) |
|
William J. Popendorf, PhD, CIH |
|
Katherine Teschke, PhD, CIH (1999) |
|
|
|
1995 – 1996 |
1993 – 1994 |
Terry D. Thedell, PhD, Chair |
Frank H. Reid, Chair |
J. Kenneth Conover, Vice-Chair |
Terry D. Thedell, PhD, Vice-Chair |
Roy J. Covert, CIH, Secretary |
Monty L. Herr, PhD, Secretary |
Christopher Wiernicki, CIH, Treasurer |
William L. Dyson, PhD, Treasurer |
Daniel E. Agopspwicz, CIH |
Stephen M. Cant |
Edward T. Bartosh, Jr., CIH |
J. Kenneth Conover |
Ching-tsen Bien, CIH |
Roy J. Covert |
Mary Brophy, PhD, CIH |
Theodore A. Felton |
Stephen M. Cant, CIH |
Elizabeth R. Gross |
Michel J. Crepeau, CIH |
Joseph A. Jakubowski |
Alice Farrar, CIH |
Jack Peng, PhD |
Theodore A. Felton, CIH |
Gyan S. Rajhans |
Elizabeth R. Gross, CIH |
Howard B. Spielman |
Joseph A. Jakubowski, CIH |
Myrna G. Sproul, PhD |
Jack Peng, PhD, CIH |
Terrence J. Stobbe, PhD |
Howard B. Spielman, CIH |
Anthony J. Towey |
Anthony J. Towey, CIH |
Edward O. Villeneuve |
|
Christopher Wiernicki |
|
|
1991 – 1992 |
1989 – 1990 |
Kenneth M. Wallingford, Chairman |
Carl D. Bohl, ScD, Chairman |
Frank H. Reid, Vice-Chairman |
Kenneth M. Wallingford,Vice-Chairman |
Monty L. Herr, PhD, Secretary |
James R. Thornton, Secretary |
William L. Dyson, PhD, Treasurer |
Howard J. Cohen, PhD, Treasurer |
Stephen M. Cant |
Darrel D. Douglas |
Roy J. Covert |
William L. Dyson, PhD |
Brad T. Garber, PhD |
Brad T. Garber, PhD |
Charles L. Geraci, Jr., PhD |
Charles L. Geraci, Jr., PhD |
John D. Neefus, PhD |
Monty L. Herr, PhD |
Jack Peng, PhD |
Sanford W. Horstman, PhD |
Gyan S. Rajhans |
John D. Neefus, PhD |
Jaswant Singh, PhD |
Gyan S. Rajhans |
Howard B. Spielman |
Frank H. Reid |
Terrence J. Stobbe, PhD |
Jaswant Singh, PhD |
Terry D. Thedell, PhD |
Terrence J. Stobbe, PhD |
Anthony J. Towey |
David G. Taylor, PhD |
Edward O. Villeneuve |
Edward O. Villeneuve |
Lawrence W. Whitehead, PhD |
Lawrence W. Whitehead, PhD |
|
|
1987 – 1988 |
1985 – 1986 |
Charles E. Adkins, Chairman |
Vernon E. Rose, DrPH, Chairman |
Carl D. Bohl, ScD, Vice-Chairman |
Charles E. Adkins, Vice-Chairman |
Loren A. Anderson, Jr., Secretary |
David M. Trayer, Secretary |
Howard J. Cohen, Treasurer |
Gerald E. Devitt, Treasurer |
Roy M. Buchan, DrPH |
Loren A. Anderson, Jr. |
Darrel D. Douglas |
Carl D. Bohl, ScD |
Delbert L. Flowers |
Roy M. Buchan, DrPH |
Brad T. Garber, PhD |
Evan E. Campbell |
Charles L. Geraci, Jr., PhD |
Howard J. Cohen |
Sanford W. Horstman, PhD |
Darrel D. Douglas |
John D. Neefus, PhD |
Delbert L. Flowers |
Lynn C. O’Donnell |
Robert L. Harris, Jr., PhD |
Vernon E. Rose, DrPH |
Sanford W. Horstman, PhD |
Jaswant Singh, PhD |
Hugh M. Nelson |
David G. Taylor, PhD |
Lynn C. O’Donnell |
James R. Thornton |
John A. Pendergrass |
Kenneth M. Wallingford |
David G. Taylor, PhD |
Lawrence W. Whitehead, PhD |
James R. Thornton |
|
|
1983 – 1984 |
1981 – 1982 |
Harry J. Ettinger, Chairman |
Jerome T. Siedlecki, Chairman |
George M. Wilkening, Vice-Chairman |
Harry J. Ettinger, Vice-Chairman |
David M. Trayer, Secretary |
Howard L. Kusnetz, Secretary |
Frank M. Renshaw, PhD, Treasurer |
Frank M. Renshaw, PhD, Treasurer |
Charles E. Adkins |
Darrell E. Anderson |
Darrell E. Anderson |
Loren A. Anderson, Jr. |
Loren A. Anderson, Jr. |
Peter A. Breysse |
Roy M. Buchan, DrPH |
Roy M. Buchan, DrPH |
Evan E. Campbell |
Evan E. Campbell |
Gerald E. Devitt |
Gerald E. Devitt |
Delbert L. Flowers |
Delbert L. Flowers |
Robert L. Harris, Jr., PhD |
Robert L. Harris, Jr.,PhD |
Richard B. Konzen, PhD |
Richard B. Konzen, PhD |
Neil D. Krivanek, PhD |
Neil D.Krivanek, PhD |
Hugh M. Nelson |
Hugh M. Nelson |
Lynn C. O’Donnell |
John A. Pendergrass |
Vernon E. Rose, DrPH |
David M. Trayer |
John A. Pendergrass |
George M. Wilkening |
|
|
1979 – 1980 |
1977 – 1978 |
Newell E. Bolton, Chairman |
Charles L. Cheever, Chairman |
Jerome T. Siedlecki, Vice-Chairman |
Newell E. Bolton, Vice-Chairman |
Henry J. Muranko, Sec’y-Treasurer |
Henry J. Muranko, Sec’y-Treasurer |
Darrell E. Anderson |
John M. Blankenhorn, Sr. |
John M. Blakenhorn, Sr. (1979) |
Peter A. Breysee |
Peter A. Breysse |
Knowlton J. Caplan |
Charles L. Cheever |
Bobby F. Craft, PhD |
Harry J. Ettinger |
Melvin W. First, ScD |
Delbert L. Flowers (1980) |
Howard L. Kusnetz |
Robert L. Harris, Jr., PhD |
John C. Lumsden |
Richard B. Konzen, PhD |
Frank M. Renshaw, PhD |
Howard L. Kusnetz |
Jack C. Rogers |
Frank M. Renshaw, PhD |
Jerome T. Siedlecki |
Jack C. Rogers |
Henry Smyth, Jr., PhD |
Henry Smyth, Jr., PhD (1979) |
Paul E. Toth |
Paul E. Toth |
|
|
|
1975 – 1976 |
1973 – 1974 |
Paul E. Toth, Chairman |
Herbert T. Walworth, Chairman |
Charles L. Cheever, Vice-Chairman |
Henry Smyth, Jr., PhD, Vice-Chairman |
James C. Barrett, Sec’y-Treasurer |
James C. Barrett, Sec’y-Treasurer |
Edward J. Baier |
Edward J. Baier |
Newell E. Bolton |
Knowlton J. Caplan |
Knowlton J. Caplan |
Vincent J. Castrop |
Vincent J. Castrop |
Melvin W. First, ScD |
Bobby F. Craft, PhD |
James W. Hammond |
Melvin W. First, ScD |
Andrew D. Hosey |
John C. Lumsden |
Alan C. Love |
Henry J. Muranko |
John C. Lumsden |
Jack C. Rogers |
Verald K. Rowe, ScD |
Verald K. Rowe, ScD |
|
Henry Smyth, Jr., PhD |
|
|
|
1971 – 1972 |
1969 – 1970 |
William G. Fredrick, ScD, Chairman |
Charles D. Yaffe, Chairman |
Henry Smyth, Jr., PhD, Vice-Chairman |
Jack H. Wolfsie, MD, Vice-Chariman |
E. Lynn Schall, Sec’y-Treasurer |
E. Lynn Schall, Sec’y-Treasurer |
Edward J. Baier |
Allan L. Coleman |
James C. Barrett |
William G. Fredrick, ScD |
Vincent J. Castrop |
James W. Hammond |
James W. Hammond |
Willis G. Hazard |
Nathan V. Hendricks |
Nathan V. Hendricks |
Andrew D. Hosey |
Andrew D. Hosey |
Alan C. Love |
Alan C. Love |
Verald K. Rowe, ScD |
Henry Smyth, Jr., PhD |
|
Herbert T. Walworth |
|
|
1967 – 1968 |
1965 – 1966 |
Willis G. Hazard, Chairman |
John C. Soet, Chairman |
Jack H. Wolfsie, MD, Vice-Chairman |
Lester V. Cralley, PhD, Vice-Chairman |
E. Lynn Schall, Sec’y-Treasurer |
Henry Smyth, Jr., PhD, Sec’y-Treasurer |
William R. Bradley |
William R. Bradley |
Allan L. Coleman |
Allan L. Coleman |
Hervey B. Elkins, PhD |
Hervey B. Elkins, PhD |
William G. Fredrick, ScD |
Louis F. Garber |
Louis F. Garber |
Willis G. Hazard |
Nathan V. Hendricks |
Kenneth M. Morse |
Henry Smyth, Jr., PhD |
E. Lynn Schall |
Herbert T. Walworth |
Jack H. Wolfsie, MD |
Charles D. Yaffe |
Charles D. Yaffe |
|
|
1963 – 1964 |
1961 – 1962 |
John C. Soet, Chairman |
John C. Soet, Chairman |
Lester V. Cralley, PhD, Vice-Chairman |
Lester V. Cralley, PhD, Vice-Chairman |
Henry Smyth, Jr., PhD, Sec’y-Treasurer |
Henry Smyth, Jr., PhD, Sec’y-Treasurer |
William R. Bradley |
Edgar C. Barnes (1961) |
Allan L. Coleman |
William R. Bradley |
Hervey B. Elkins, PhD |
Allan L. Coleman |
Louis F. Garber |
Hervey B. Elkins, PhD |
Thomas F. Mancuso, MD |
Louis F. Garber |
Kenneth M. Morse |
Thomas F. Mancuso, MD |
Harry F. Schulte |
Kenneth M. Morse |
James H. Sterner, MD (1963) |
Harry F. Schulte (1962) |
Jack H. Wolfsie, MD (1964) |
James H. Sterner, MD |
Charles D. Yaffe |
Charles D. Yaffe |